Prostat Nedir
Prostattan Kurtulmanın Yolları
18 Nisan 2017
Prostat Nedir
Prostata Zararlı Besinler
18 Nisan 2017

Prostat Hastaları Ne Yemeli

prostat-hastaligi-belirtileri

prostat-hastaligi-belirtileri

Uzman Desteği Alın

Prostat Hastaları Ne Yemeli

Prostat hastaları ne yemeli, prostata neler zararlı, prostatı tetikleyen yiyecekler. Prostat hastaları ne yemeli sorusuna cevap olarak yazılmış makale.

Prostat hastaları ne yemeli sorusuna cevap olarak yazılmış bilgi amaçlı makale. Prostat hastaları ne yemeli makalesinde prostat hastalarının yapması ve yapmaması gereken herşey yer almaktadır. Prostat hastaları ne yemeli makalesinin devamında yer almaktadır.

Prostata Faydalı Yiyecekler

Yakı otu, içerisinde bulunan A ve B oenothein adlı bir bileşik ve türevleri içermektedir. Bilim adamlarının yaptıkları araştırmalarda, düşük konsantrasyonlarda yakı otu’nun anormal prostat büyümesine karşı etkili olduğu saptanmıştır. (kaynak : 1organik com)

Kabak çekirdeği, bazı çalışmalarda kabak çekirdeğinde bulunan bitki sterollerinin (phytosterol) prostat büyümesine karşı koruma sağlayabileceğini belirtiliyor. Ayrıca kabak çekirdeğinde bulunan bazı diğer bileşenler. Testosteron hormonunun prostat büyümesi nedenleri arasında gösterilen dihydrotestosteron’a (DHT) dönüştürülmesini önlüyor. (kaynak : iyigelenyiyecekler com)

Cüce palmiye, Avrupa’da, büyüyen prostat belirtilerini tedavi etmek için sıklıkla kullanılmaktadır. ABD’de standart bir bakım olarak görülmese de bu hastalık için kullanılan en popüler bitkisel devadır. 2 milyondan fazla Amerikalı erkek büyüyen prostat için cüce palmiye bitkisini kullanır ve ABD Gıda ve İlaç Dairesi (U.S. Food and Drug Administration – FDA) bunu alternatif bir tedavi olarak tavsiye etmektedir. (kaynak : alternatifterapi com)

Civan perçemi, idrar söktürücü özellikleri vücudun temizlediğini sağlamakta ve aynı zamanda idrar yolunu işlevlerine destek olmaktadır. Vücuttaki toksinlerin atılması için mükemmel bir seçenek olduğu gibi istenmeyen mesane enfeksiyonlarının başlangıcını önlemeye de yardımcı olmaktadır. (kaynak : faydalarizararlari com)

Servi yaprağı, idrar söktürücü özelliği vardır. İç kanamayı önler. Prostata iyi gelir. (kaynak : agac gen tr)

Sarı kantaron, idrar yolu hastalıklarına karşı etkilidir. Prostata karşı faydalıdır. (kaynak : hakaynasi com)

Isırgan, özellikle iyi huylu prostat büyümelerinde veya prostat kanserinde kullanılmaktadır. Yapılan ilk çalışmalar prostat kanseri görülen erkeklerde ısırgan kullanımının, prostat dokusundaki adenozin deaminaz enzimi aktivitesini azalttığı yönündedir. (kaynak : alternatifterapi com)

Prostat Hastalarına Tavsiyeler

Kaplıca ve hamam iyi gelir ; Sıcak olan her şeyin faydası vardır. Sıcak oturma banyoları, hamam, sauna ve kaplıca çok iyi etki yapar.

Belden aşağısına dikkat ; Vücudunun özellikle belden aşağı olan kısmı daima sıcak tutulmalıdır.

Soğuk yere basmayın ; Soğuk zemine basmamalı, soğuk yere oturmamalıdır.

Klimada durmayın ; Klima altında, soğuk esintili yerde kalmamalı.

Islak mayoyla kalmayın ; Denize veya havuza girdikten sonra ıslak mayo ile oturmamalıdır.

Baharatlı yemeyin ; İyi huylu prostat büyümesi olan bir hasta alkol ve baharatlı yiyecekleri fazla tüketmemelidir.

Nar ve domates tüketin ; Faydalı olan yiyecekler; domates, nar, brokoli, kabak çekirdeği ve diğer kuru yemişler, taze meyve ve sebzelerdir.

Yağ ve eti abartmayın ; Çok fazla hayvansal yağ ve et yememeli, sağlıklı beslenmeye dikkat etmelidir.

İdrarınızı tutmayın ; Ayrıca, idrarı fazla bekletmemeli, mesanesini sık olarak boşaltmalıdır.

Fazla oturmayın ; Çok uzun süre aynı yerde devamlı oturması, prostatın şişmesine ve şikayetlerinin artmasına neden olur.

Yolculukta sık mola verin ; Uzun araba yolculuklarında sıklıkla durup yürümeli ve mesaneyi boşaltmalıdır.

6 ayda bir kontrole gidin ; Doktorunun önerdiği ilaçları kullanmalı, senede iki defa ürolojik muayene yaptırmalıdır.

Soğuktan korunun ; Prostatın iyi huylu büyümesi saptanan bir hasta soğuktan çok iyi korunmalıdır.

Prostat Hastaları için Yiyecek Tavsiyeleri

Kafeinli içeceklerden uzak durulmalıdır. Kafein içerikli çay, kahve, asitli içecekler vücuttan idrarla sıvı atımını hızlandırdığından ve arttırır. Bundan ötürü prostat büyümesi olan kişilerin, kafeinli içecek tüketiminden kaçınmaları gerekir.

Sıvı tüketimi saatlerine dikkat edilmelidir. İdrara çıkmakta yaşanan güçlük hastanın gece boyunca birkaç sefer uyanmasına neden olabilir. Bu nedenle sıvı tüketimi yatmaya 2 saat kala kesilmelidir. Fakat idrara çıkmakta yaşanan güçlük sıvı tüketiminin azalmasına neden olmamalıdır. Günde 1,5–2 litre sıvı tüketmeye özen gösterilmelidir.

Yeterli ve dengeli beslenmeye özen gösterilmelidir. Prostat büyümesi olan kişilerin idrar yolu enfeksiyonu geçirme riskleri yükseldiğinden ötürü yeterli ve dengeli beslenerek bağışıklık sistemlerini desteklemeleri gerekir. Dört ana besin grubu olan süt ve süt ürünlerinden. Et ve et çeşitlerinden, sebze ve meyvelerden ve tahıl ürünlerinden her gün tüketilmelidir.

Soya ürünlerine beslenme düzeninde yer verilebilir. Soya ürünlerinin içerdiği fito-östrojenler, prostat büyümesi olan kişilerin idrar çıkışını kolaylaştırdığı. İdrar kesesinde kalan idrar miktarını azalttığı bilimsel çalışmalarla da belirlenmiştir. Günde 100 gram kadar soya fasulyesi, soya filizi veya tofu tüketilebilir.

Rafine tahıllar yerine tam tahıllar tercih edilmelidir. Prostat büyümesi olan kişilerin günlük posa alımının yükseltilmesinin etkilenen barsak sağlığı üzerinde olumlu etkileri vardır. Bu nedenle, beyaz ekmek, beyaz pirinç gibi rafine tahıllar yerine tam buğday ekmeği. Çavdar ekmeği, integral makarna, kepekli pirinç gibi tahıl ürünleri tercih edilmelidir.

Günlük meyve ve sebze tüketimi arttırılmalıdır. Günde 5–9 porsiyon sebze ve meyve tüketilmesi önerilmektedir. Taze ve kuru meyveler, taze sıkılmış meyve suları, salatalar ve sebze yemekleri beslenme düzeninde mutlaka yer almalıdır.

Her gün bir avuç fındık iyi gelir. Günde 1 avuç kadar fındık, badem veya cevizin beslenme programında olması önerilir.

Domates tüketmeye özen gösterilmelidir. Domates içerdiği laykopen isimli madde ile prostat kanseri riskini azaltır. Bu nedenle prostat büyümesi olanların günde 5–8 adet domates veya 1 su bardağı domates suyu. Mevsiminde ise 2 dilim kavun tüketmesi önerilir. Pişmiş domatesteki laykopenin vücutta kullanılması daha kolaydır.

Uzman Desteği Alın

Comments are closed.