prostat-hastaligi-belirtileri
Prostat Hastaları Ne Yemeli
18 Nisan 2017
prostata-faydalı-gelen-bitkiler
Prostata Faydalı Gelen Bitkiler
4 Mayıs 2017

Prostata Zararlı Besinler

Prostat Nedir

Prostat Nedir

Uzman Desteği Alın

Prostata Zararlı Besinler

Prostata zararlı besinler, prostatı tetikleyen yiyecekler, prostat hastaları ne yemeli. Prostata zararlı besinler hakkında yazılmış bilgi amaçlı makale.

Prostata zararlı besinler hakkında yazılmış bilgi amaçlı makale. Prostata zararlı besinler hakkında bilgiler makalenin devamında yer almaktadır. Prostata zararlı besinler hakkında detaylı bilgi için bize ulaşın.

Prostat Hastalarına Tavsiyeler

Belden aşağısına dikkat ; Vücudunun özellikle belden aşağı olan kısmı daima sıcak tutulmalıdır.

Soğuk yere basmayın ; Soğuk zemine basmamalı, soğuk yere oturmamalıdır.

Klimada durmayın ; Klima altında, soğuk esintili yerde kalmamalı.

Kaplıca ve hamam iyi gelir ; Sıcak olan her şeyin faydası vardır. Sıcak oturma banyoları, hamam, sauna ve kaplıca çok iyi etki yapar.

Islak mayoyla kalmayın ; Denize veya havuza girdikten sonra ıslak mayo ile oturmamalıdır.

Baharatlı yemeyin ; İyi huylu prostat büyümesi olan bir hasta alkol ve baharatlı yiyecekleri fazla tüketmemelidir.

Yağ ve eti abartmayın ; Çok fazla hayvansal yağ ve et yememeli, sağlıklı beslenmeye dikkat etmelidir.

İdrarınızı tutmayın ; Ayrıca, idrarı fazla bekletmemeli, mesanesini sık olarak boşaltmalıdır.

Fazla oturmayın ; Çok uzun süre aynı yerde devamlı oturması, prostatın şişmesine ve şikayetlerinin artmasına neden olur.

Yolculukta sık mola verin ; Uzun araba yolculuklarında sıklıkla durup yürümeli ve mesaneyi boşaltmalıdır.

6 ayda bir kontrole gidin ; Doktorunun önerdiği ilaçları kullanmalı, senede iki defa ürolojik muayene yaptırmalıdır.

Nar ve domates tüketin ; Faydalı olan yiyecekler; domates, nar, brokoli, kabak çekirdeği ve diğer kuru yemişler, taze meyve ve sebzelerdir.

Soğuktan korunun ; Prostatın iyi huylu büyümesi saptanan bir hasta soğuktan çok iyi korunmalıdır.

Prostat Hastaları için Yiyecek Tavsiyeleri

Sıvı tüketimi saatlerine dikkat edilmelidir. İdrara çıkmakta yaşanan güçlük hastanın gece boyunca birkaç sefer uyanmasına neden olabilir. Bu nedenle sıvı tüketimi yatmaya 2 saat kala kesilmelidir. Fakat idrara çıkmakta yaşanan güçlük sıvı tüketiminin azalmasına neden olmamalıdır. Günde 1,5–2 litre sıvı tüketmeye özen gösterilmelidir.

Yeterli ve dengeli beslenmeye özen gösterilmelidir. Prostat büyümesi olan kişilerin idrar yolu enfeksiyonu geçirme riskleri yükseldiğinden ötürü yeterli ve dengeli beslenerek bağışıklık sistemlerini desteklemeleri gerekir. Dört ana besin grubu olan süt ve süt ürünlerinden. Et ve et çeşitlerinden, sebze ve meyvelerden ve tahıl ürünlerinden her gün tüketilmelidir.

Soya ürünlerine beslenme düzeninde yer verilebilir. Soya ürünlerinin içerdiği fito-östrojenler, prostat büyümesi olan kişilerin idrar çıkışını kolaylaştırdığı. İdrar kesesinde kalan idrar miktarını azalttığı bilimsel çalışmalarla da belirlenmiştir. Günde 100 gram kadar soya fasulyesi, soya filizi veya tofu tüketilebilir.

Rafine tahıllar yerine tam tahıllar tercih edilmelidir. Prostat büyümesi olan kişilerin günlük posa alımının yükseltilmesinin etkilenen barsak sağlığı üzerinde olumlu etkileri vardır. Bu nedenle, beyaz ekmek, beyaz pirinç gibi rafine tahıllar yerine tam buğday ekmeği. Çavdar ekmeği, integral makarna, kepekli pirinç gibi tahıl ürünleri tercih edilmelidir.

Her gün bir avuç fındık iyi gelir. Günde 1 avuç kadar fındık, badem veya cevizin beslenme programında olması önerilir.

Domates tüketmeye özen gösterilmelidir. Domates içerdiği laykopen isimli madde ile prostat kanseri riskini azaltır. Bu nedenle prostat büyümesi olanların günde 5–8 adet domates veya 1 su bardağı domates suyu. Mevsiminde ise 2 dilim kavun tüketmesi önerilir. Pişmiş domatesteki laykopenin vücutta kullanılması daha kolaydır.

Kafeinli içeceklerden uzak durulmalıdır. Kafein içerikli çay, kahve, asitli içecekler vücuttan idrarla sıvı atımını hızlandırdığından ve arttırır. Bundan ötürü prostat büyümesi olan kişilerin, kafeinli içecek tüketiminden kaçınmaları gerekir.

Günlük meyve ve sebze tüketimi arttırılmalıdır. Günde 5–9 porsiyon sebze ve meyve tüketilmesi önerilmektedir. Taze ve kuru meyveler, taze sıkılmış meyve suları, salatalar ve sebze yemekleri beslenme düzeninde mutlaka yer almalıdır.

Uzman Desteği Alın

Comments are closed.