Prostat Hastalığı Belirtileri Nelerdir

Prostat Nedir
Prostat Hastalığı Nedir
24 Aralık 2016
prostata iyi gelen bitkiler
Prostata İyi Gelen Bitkiler
24 Aralık 2016

Prostat Hastalığı Belirtileri Nelerdir

prostat-hastaligi-belirtileri

prostat-hastaligi-belirtileri

Uzman Desteği Alın

Prostat Hastalığı Belirtileri Nelerdir

Prostat hastalığı belirtileri nelerdir, prostat nedir, prostat hastalığı belirtileri hakkında bilgi amaçlı yazılmış makale.

Prostat Nedir?

Prostat hastalığı anlamında kullanılsa da Prostat, tek başına bir hastalık değildir. Prostat; erkeklerin üreme sistemlerinin bir parçası olan, şeklen ve boyutsal olarak cevize benzeyen küçük bir salgı bezdir. İdrar torbasının altında ve kalın bağırsağın yani rektumun önünde yer alır.
Üretra olarak bilinen ve idrarın idrar torbasından taşınmasını sağlar. İdrar yolunun başlangıç kısmını kalın bir yüzük gibi saran prostat salgı bezidir. Görevi, meniyi oluşturan sıvının yaklaşık %20’lik kısmını salgılamak ve spermin dışarı atılmasını sağlamaktır.
Prostat hastalıkları temelde prostatın büyümesi ve prostat iltihaplanması yani Prostatit olmak üzere 2 ayrı şekilde görülür; halk arasında Prostat olarak kullanılan hastalık “iyi huylu prostat büyümesi”dir. Kötü huylu prostat büyümesi de mümkündür; ki bu durum prostat kanseri olarak bilinmektedir.

İyi Huylu Prostat Büyümesi Nedir?

Benign Prostat Hiperplazisi (BPH)olarak bilinen iyi huylu prostat büyümesi, prostat bezinin büyüyerek idrar yolunu sıkıştırıp daraltması olarak tanımlanabilir. Prostat büyümesi yaygın olarak görülen, hayati risk taşımayan ancak hastanın hayat kalitesini azaltan bir rahatsızlıktır. Halk arasında “prostat” olarak bilinen İyi Huylu Prostat Büyümesi idrar kesesinin tam boşaltılamamasına ve tedavi edilmezse; idrarın böbreklere kaçıp, işlevsel bozukluğa yol açmasına sebep olabilir.

Prostat Belirtileri

Prostat bezinin büyümeye başlamasının sebep olduğu belirtiler, büyüme oranı doğrultusunda kişiden kişiye göre değişiklik gösterebilir. Bazı erkekler prostat büyümesi başladığı halde belirtilerini hissetmeyebilirler. Ancak ileri safhalarda belirtilerin şiddeti artar ve kişinin hayat kalitesi ciddi anlamda düşer. Prostat büyümesinin en sık görülen belirtileri şu şekilde özetlenebilir;

İdrar yapmaya başlamada zorluklar yaşanabilir.
İdrarın kesik kesik yapılması
Sık idrar yapma gereksinimi
Gece uykularının idrar yapma ihtiyacı sebebiyle sık sık kesilmesi
Acil idrar yapma ihtiyacı, sıkışma
İdrarın tam boşaltılamaması
İdrar çıkarmak için zorlanma ve ıkınma gerekmesi
İdrarda kan görülmesi
İdrar bittikten sonra damlamalar
İdrar yapılırken yanma hissi

Prostat Nedenleri

İyi huylu prostat büyümesinin sebebi henüz tam bilinmemektedir. Bu problemi genellikle 40 yaşından büyük erkekler yaşar ve bu sebeple ilerleyen yaş ve yaşın ilerlemesine bağlıdır. Meydana gelen hormonal değişimler Prostat sebepleri olarak gösterilir. Hormonal değişimlerle meydana gelen prostat büyümesini genetik faktörler de tetikleyebilmektedir. Yapılan araştırmalar sonucu 60 yaşındaki erkeklerin yaklaşık %50’sinde iyi huylu prostat büyümesi görülür. 80 yaşındakilerde bu hastalığın görülme oranı %90’a kadar çıkmaktadır.

Prostat hastalığı belirtileri nelerdir sorusuna cevap olarak yazılmış makaleyi okudunuz. Bu makalede yer alanla konular bilgi amaçlı yazılmıştır. Tedavi ve Tanı içermezlez.

Prostat hastalığı belirtileri nelerdir sorusuna detaylı bilgiyi uzman bir hekimden alabilirsiniz.

Uzman Desteği Alın

Comments are closed.