Prostatın Bitkisel Tedavisi
Prostata İyi Gelen Bitkisel İlaçlar
28 Ocak 2017
Prostatın Bitkisel Tedavisi
Prostat için Kürler
28 Ocak 2017

Prostat ve Tedavisi

prostat-hastaligi-belirtileri

prostat-hastaligi-belirtileri

Uzman Desteği Alın

Prostat ve Tedavisi

Prostat ve Tedavisi, Prostat Tedavi Yöntemleri, Prostat Doğal Tedavi, Prostat Bitkisel Tedavi Yöntemleri. Prostat ve Tedavisi hakkında merak ettikleriniz.

Prostat Nedir ?

Prostat hastalığı anlamında kullanılsa da Prostat, tek başına bir hastalık değildir. Prostat; erkeklerin üreme sistemlerinin bir parçası olan, şeklen ve boyutsal olarak cevize benzeyen küçük bir salgı bezdir. İdrar torbasının altında ve kalın bağırsağın yani rektumun önünde yer alır.
Üretra olarak bilinen ve idrarın idrar torbasından taşınmasını sağlar. İdrar yolunun başlangıç kısmını kalın bir yüzük gibi saran prostat salgı bezidir. Görevi, meniyi oluşturan sıvının yaklaşık %20’lik kısmını salgılamak ve spermin dışarı atılmasını sağlamaktır.
Prostat hastalıkları temelde prostatın büyümesi ve prostat iltihaplanması yani Prostatit olmak üzere 2 ayrı şekilde görülür; halk arasında Prostat olarak kullanılan hastalık “iyi huylu prostat büyümesi”dir. Kötü huylu prostat büyümesi de mümkündür; ki bu durum prostat kanseri olarak bilinmektedir.

Prostat Belirtileri

Prostat bezinin büyümeye başlamasının sebep olduğu belirtiler, büyüme oranı doğrultusunda kişiden kişiye göre değişiklik gösterebilir. Bazı erkekler prostat büyümesi başladığı halde belirtilerini hissetmeyebilirler. Ancak ileri safhalarda belirtilerin şiddeti artar ve kişinin hayat kalitesi ciddi anlamda düşer. Prostat büyümesinin en sık görülen belirtileri şu şekilde özetlenebilir;

İdrar yapmaya başlamada zorluklar yaşanabilir.
İdrarın kesik kesik yapılması
Sık idrar yapma gereksinimi
Gece uykularının idrar yapma ihtiyacı sebebiyle sık sık kesilmesi
Acil idrar yapma ihtiyacı, sıkışma
İdrarın tam boşaltılamaması
İdrar çıkarmak için zorlanma ve ıkınma gerekmesi
İdrarda kan görülmesi
İdrar bittikten sonra damlamalar
İdrar yapılırken yanma hissi

Prostat Tıbbi Tedavi Yöntemleri

Mikrodalga ve Isı Tedavileri : Bunlar, prostat büyümesi belirtilerini azaltmayı amaçlayan. Mikrodalga ve ısı enerjisinin kullanıldığı çok az derecede vücuda giriş gerektiren tedavilerdir.

Prostat Büyümesi Tedavisine Yönelik İlaçlar : Doktorlar, genellikle prostat büyümesi belirtilerini ortadan kaldıracak ilaçları verir. Bu ilaçlar arasında, mesane boynu etrafındaki kasları gevşetir. Bu sayede idrar yapmayı kolaylaştıran alfa engelleyiciler ve prostat bezini küçültmeyi amaçlayan alfa indirgeyici (redüktaz) yavaşlatıcılar vardır.

Prostatın İdrar Yolundan Alınması : Büyümüş olan prostat dokusunu ortadan kaldırmayı amaçlayan cerrahi bir işlemdir.

Prostat Açıcılar : Bu tedavi seçeneği, ciddi oranda tıkanma olan ve diğer cerrahi işlemlerin uygulanması olanaklı olmayan hastalara uygundur.

Lazer Tedavisi : Bu tedavi seçeneği, yüksek enerjili lazerleri kullanarak, büyümüş prostat dokusunu ortadan kaldırır.

Prostat Bitkisel Tedavi Yöntemleri

İşte prostat yok eden şifalı bitkiler.

Kabak Çekirdeği : Bazı çalışmalarda kabak çekirdeğinde bulunan bitki sterollerinin (phytosterol) prostat büyümesine karşı koruma sağlayabileceğini belirtiliyor. Ayrıca kabak çekirdeğinde bulunan bazı diğer bileşenler, testosteron hormonunun prostat büyümesi nedenleri arasında gösterilen dihydrotestosteron’a (DHT) dönüştürülmesini önlüyor. (kaynak : iyigelenyiyecekler com)

Yakı Otu : İçerisinde bulunan A ve B oenothein adlı bir bileşik ve türevleri içermektedir. Bilim adamlarının yaptıkları araştırmalarda, düşük konsantrasyonlarda yakı otu’nun anormal prostat büyümesine karşı etkili olduğu saptanmıştır. (kaynak : 1organik com)

Isırgan : Özellikle iyi huylu prostat büyümelerinde veya prostat kanserinde kullanılmaktadır. Yapılan ilk çalışmalar prostat kanseri görülen erkeklerde ısırgan kullanımının, prostat dokusundaki adenozin deaminaz enzimi aktivitesini azalttığı yönündedir. (kaynak : alternatifterapi com)

Cüce Palmiye : Avrupa’da, büyüyen prostat belirtilerini tedavi etmek için sıklıkla kullanılmaktadır. ABD’de standart bir bakım olarak görülmese de bu hastalık için kullanılan en popüler bitkisel devadır. 2 milyondan fazla Amerikalı erkek büyüyen prostat için cüce palmiye bitkisini kullanır ve ABD Gıda ve İlaç Dairesi (U.S. Food and Drug Administration – FDA) bunu alternatif bir tedavi olarak tavsiye etmektedir. (kaynak : alternatifterapi com)

Servi Yaprağı : İdrar söktürücü özelliği vardır. İç kanamayı önler. Prostata iyi gelir. (kaynak : agac gen tr)

Civan Perçemi : İdrar söktürücü özellikleri vücudun temizlediğini sağlamakta ve aynı zamanda idrar yolunu işlevlerine destek olmaktadır. Civanperçemi çayı vücuttaki toksinlerin atılması için mükemmel bir seçenek olduğu gibi istenmeyen mesane enfeksiyonlarının başlangıcını önlemeye de yardımcı olmaktadır. (kaynak : faydalarizararlari com)

Sarı Kantaron : İdrar yolu hastalıklarına karşı etkilidir. Prostata karşı faydalıdır (kaynak : hakaynasi com)

Uzman Desteği Alın

Comments are closed.